Kovia sanoja

Share |

Torstai 10.5.2012 klo 15.26


Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen ylijohtajalla Juhana Vartiaisella on sangen erikoisia mielipiteitä tämän päivän Hesarissa. Lasten kotihoito on ihanaa velttoilua, jota ei pidä tukea verovaroin. Nuorten palkat tulisi saada alas, ja omistusasuminen on Suomessa lähestulkoon ilmaista. Siksi kiinteistöveroa tulisi Vartiaisen mielestä korottaa ja asuntolainan korkovähennyskin on turha.

Vartiaisen perimmäinen tarkoitus lienee saada kyseisistä aiheista keskustelua aikaan, ja varmasti hän siinä onnistuukin. Millä perusteilla alan tuoreet tiedot ja taidot hallussaan olevalla nuorella olisi matalampi palkka kuin alalla pidempään työskennelleillä? Asumiskulut lohkaisevat jo nyt etenkin lapsiperheissä leijonanosan tuloista. Kuinka paljon Vartiainen näkee vielä nostovaraa asumiskuluissa?

Kotihoidontukeen liittyviä lausuntojakaan en malta olla kommentoimatta. Paljon on vielä töitä tehtävänä sen eteen, että lasten kotihoito saa yhteiskunnassamme sille kuuluvan arvostuksen. Korkealta taholta tulevat lasten kotihoitoa täysin aliarvioivat kommentit näyttävät valitettavasti kuuluvan vielä 2010-luvullekin.

 Päivähoitopaikka tulee yhteiskunnalle monin kerroin kalliimmaksi kuin kotihoito. Kotiäidin tai -isän arki on kaikkea muuta kuin ihanaa velttoilua. Työvuoro lasten kanssa kestää vuorokauden ympäri. Pienen lapsen paras paikka on oma koti, ja yhteiskunnan tulee jatkossakin tukea verovaroin vanhempien arvokasta työtä kotona lasten kanssa.


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini