Työn vieroksujat

Share |

Torstai 5.3.2009 klo 9.21


Jo on aikoihin eletty. Työntekijäjärjestöt ja oppositio työväenpuolueen nimissä ovat jatkaneet linjaa eläkeiän nostamista vastaan. Nyt sanat kohdistuvat työtä vieroksuvaan suuntaan. Työstä tehdään epämiellyttävää ja vastenmielistä. On esitetty, että nyt lähtee joukkopako eläkkeelle.

Mitä pahaa on siinä, että työolosuhteita, työkykyä ja työn tekemisen mahdollisuuksia parannetaan? Työstä maksetaan edelleen palkkaa ja kannustimia luodaan.

Työ on parasta sosiaaliturvaa. Työn pitäisi antaa taloudellisten tekijöiden lisäksi tekijälleen mielihyvää osaamisestaan sekä mahdollisuudesta olla hyödyksi yhteiskunnalle. Mihin työn tekemisen moraali on katoamassa? Olen hyvin huolissani työn tekemiseen negatiivisesti suhtautuvien mielipiteistä.

Hallituksen pelinavaus ei etene. Herneet on vedetty nenään ajoituksen ja esityksen tavasta. Eläkeiän nostaminen on ollut jo pitkään esillä ja hallitus nosti sen nyt rohkeasti keskusteluun. Erikoista on, että suunnasta ollaan varsin samaa mieltä; hyvinvointipalveluiden turvaaminen, ikääntymisen haasteet ja talouden taantuma pakottavat työurien pidentämiseen. Keskustelu jatkukoon vilkkaana.


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini