Seinäjoella sanottua

Share |

Keskiviikko 1.2.2012 klo 16.07


Keskustan eduskuntaryhmän talvikokous Seinäjoella keskittyi ruotimaan tulevia poliittisia vääntöjä. Suurin keskustelu käytiin kuntauudistuksen linjauksista. Otettiin asiasta myös kantaa. Lue ajatuksia uutisten kannanotosta. Hallituksen ja erityisesti kokoomuksen kaavailema kuntien lahtaaminen ei ole ratkaisu kuntapalveluiden saatavuuteen.

Muuten ruodittiin presidentinvaaleja positiivisin ajatuksin. Vaikka toinen kierros käydään ilman Väyrystä, tulkittiin vaalitulos Paavon voitoksi. Suupielet keskustavaikuttajilla ovat nyt ylöspäin ja tekemisen meininki tarttuu.

Tiistai-iltana koko eduskuntaryhmä jalkaantui Etelä-Pohjanmaan kuntiin. Olin itse kahvittelemassa ihmisiä Seinäjoen kauppakeskuksessa yhdessä Mari Kiviniemen ja Antti Kaikkosen kanssa. Vielä illasta puhuttiin politiikkaa Nurmossa samalla kokoonpanolla.

Tästä se taas istuntokausi pian lähtee käyntiin. Asioita, selvitettäviä kysymyksiä, tapahtumia ja puheita riittää!


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini