Kohti puoluekokousta

Share |

Keskiviikko 9.6.2010 klo 9.05


Pian se alkaa! Kuukausien odotus palkitaan, kun tulevana perjantaina räväytetään Lahdessa Keskustan puoluekokous käyntiin. Kokouksessa on kyse koko puolueen tulevaisuudesta. Panokset ovat mielestäni sangen kovat. Meillä on mahdollisuus uudistua ja löytää yhteinen sävel politiikan tekemiseen.

Keskustalla on nyt tilaisuus puhua suunsa puhtaaksi ja hakea uutta vauhtia henkilövalintojen myötä. Meillä on loistavia, kyvykkäitä ja motivoituneita ehdokkaita kaikkiin tehtäviin. Siksi äänestykset tulevat olemaan tiukkoja ja etukäteen pedattuja paikkoja ei ole. Kokousedustajilla on paljon valtaa, mutta myös vastuuta kansanliikkeemme tulevaisuudesta.

Olen itse tehnyt omat valintani tuleviin henkilöäänestyksiin. Keskustan puheenjohtajuudessa luotan Mari Kiviniemen vahvuuksiin ja kykyyn luotsata puoluettamme kohti tulevia eduskuntavaaleja. Varapuheenjohtajistossa tarvitaan todellisia järjestöjyriä, joissa etenkin Antti Rantakankaan osakkeet ovat korkealla.

Keskustan puoluekokous valitsee myös puoluesihteerin. Minä vaadin muutosta harjoitettuihin toimintatapoihin. Siksi ehdokkaani on Timo Laaninen. Tässä on mies paikallaan yhdistämään puolueväkeä ja rakentamaan puheenjohtajistolle tiekarttaa.

Tehdään siellä puoluekokouksessa muitakin päätöksiä. Keskustan sääntöuudistus, tavoiteohjelma, sadat aloitevastaukset ja kannanotto pitävät meidän työssä kiinni koko viikonvaihteen. Tuu mukaan tai seuraa kokoustamme tiedotusvälineistä!

 

lipunkanto.jpg

Kansallispuku on jo pakattu kassiin. Lippumarssi sunnuntaina on kokouksen sykähdyttävimpiä kokemuksia!

 


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini