Kotiseudulla

Share |

Sunnuntai 10.8.2008


Valtakunnalliset kotiseutupäivät järjestettiin Raahessa kuluvan viikon aikana. Ohjelma oli laaja; seminaareja, keskustelukammareita, kylätori, juhlallisuuksia, musiikkia, näytelmiä...... Koko lauantai päivä oli varattu retkille Raahen seutukunnan alueella. Niissä pääsi tutustumaan seudun historiaan, kasvillisuuteen, kulttuuriin, merelliseen maisemaan ja kotiseututyön tekemiseen.

Raahe2.jpg

 

Osallistuin itse perjantaipäivän ohjelmaan. Kotiseutupäivät olivat kohdallani ensimmäiset ja tykästyin tunnelmaan välittömästi. Sellaista rakkautta oman alueen ja kotiseudun elämään saa hakea muista porukoista. Kotiseutuihastus on uskoakseni tarttuvaa ja toivon sen leviävän koko maan ihmisten keskuudessa.

Vaikka ohjelma oli rakennettu mukavan kepeäksi, oli tarjolla myös raskaampaa ajateltavaa muun muassa kunta- ja palvelurakennehankkeista ja globaalista maailmanpolitiikasta. Kotiseututyö on eittämättä murroksessa, kuten kuntarakenne palvelujärjestelyineen. Muutoksen mukana on pysyttävä ja tarvittaessa uudistuttava. Kotiseututyötä tulee arvostaa ja antaa alueilla sille luuluva rooli. Yhteistyö kuntapäättäjien, maakunnan vaikuttajien ja valtakunnan politiikan välillä on kotiseututyölle tarpeellista - välttämätöntä.

Ilo ja into tarttui. Etenkin avajaisjuhlan teema ja näytelmä tempaisivat mukanaan Raahen menneisyyteen ja tulevaisuuteen: "Pooki flakkaa!" Näin ne miehet ovat lähteneet ja tulleet meriltä Raahen satamaan.

 

Raahe.jpg

 

 


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini