Talousarviokeskustelua

Share |

Keskiviikko 19.12.2007 klo 9.00


Viikko vierähtää valtion vuoden 2008 talousarviokeskusteluissa. Isossa salissa käydään budjetti läpi pääluokittain. Tänään keskustellaan maa- ja metsätalousministeriön, liikenne- ja viestintäministeriön sekä opetusministeriön hallinnonaloista.

Käytän itse valmistellun puheenvuoron kahteen viimeksi mainittuun hallinnonalaan. Muuten meillä on mahdollisuus osallistua keskusteluun debaatin muodossa muiden puheiden lomassa. Aina kun asiaa tai vastaan sanomista on, voi puheenvuoron puhemieheltä pyytää.

 

budjetti_002.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Talousarviota on valmisteltu koko syksy ja talvenselkä. Hallituksen esitys muuttui 46 miljoonan euron verran valiokuntakierroksen jälkeen. Isossa salissa ei enää muutoksia lukuihin varmasti saada aikaan. Salikeskustelussa painopiste onkin esitysten kehumisen ja kritiikin esittämistä. Hallituspuolueiden edustajina puolustamme linjaksia ja oppositio räksyttää.

Aivan kehumiseksi eivät omat puheenvuoronikaan mene. Tärkeää on esittää rakentavaa kritiikkiä oman maakunnan näkövinkkelistä päätöksiä katsottaessa. Moni liikennehanke odottaa rahoitusta ja kunnan palveluihin lisää valtion varoja.

Puhumisten lomassa äänestetään muutosesityksistä. Jos vanhat merkit pitävät paikkansa, pohjaesitykset pitävät loppuun asti. 

 

mirja_omalla_paikalla_oik_12062007_018.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini