Pohjoisen puolustajat

Share |

Tiistai 25.9.2007 klo 10.40 - Mirja


Kaksoisraideliikenne on laitettu potenssiin kaksi. Pohjoisessa ollaan tosissaan ja nyt puhutaan vain raiteiden kuntoon laittamisesta. Kyseessä on miljardin luokan hanke, jossa kaksoisraidetta pistetään Oulun ja Seinäjoen väliin. Alueen kansanedustajina ajamme asiaa leveällä rintamalla eteenpäin. Yhteistuumin.  

 

Radan parannusta pitää etelässä perustella. Meille rautatien tärkeys ja merkitys on itsestään selvyys. Kehitystä, saati pysymistä kilpailukyvyn mukana vaatii hyvät puitteet. Saadaan siinä unohtaa perusteollisuuden lisäinvestoinnit ja pohjoisen uudet kaivoshankkeet, mikäli liikenneyhteydet eivät toimi.  

 

Maanantaina Oulun kaupungintalolla ihmeteltiin, miksi puolustustaistelua alueen olemassaolosta joudutaan käymään toistuvasti. Milloin meillä on paukuteltu tyytyväisenä henkseleitä? Ei koskaan. Sitä vartenhan minä tänäänkin heräsin reippaana matkustaakseni Helsinkiin valvomaan ja puolustamaan alueemme ihmisten asioita. Etelän varikset eivät tiedä, millaisissa olosuhteissa meillä eletään.   

 

Tällä viikolla palaamme normaaliin päiväjärjestykseen edellisen viikon maratonistuntojen jälkeen. Hallituksen esityksiä alkaa tippumaan kiivaaseen tahtiin. Valiokunnissa aikaa menee asiantuntijoiden kuulemiseen ja lakien valmistelemiseen. Keskiviikkona on luvassa Eduskunnan liikunta-aamupäivä. Kumpi voittaa köydenvedon oppositio vai hallitus? Pääsen tutustumaan aamusta curlingin saloihin edustajatoverini Markku Uusipaavalniemen opastamana.


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini