Matkaraportti Irlannista

Share |

Torstai 23.8.2007 klo 8.46 - Mirja


Olen viikon kielikurssilla Irlannin pääkaupungissa Dublinissa. Päivän ohjelmaan kuuluu opetusta aina aamu yhdeksästä iltapäivään asti. Muutaman tauon aikana ehdin käydä syömässä ja vilkaisemassa sekä puhelin- että sähköpostiliikennettä. Kielikylpy tekee hyvää jo ruostumaan päässeelle taidolle.   

 

dublin07_008.jpg 

 

Olen päivien aikana oppinut kielen lisäksi paljon kohdemaasta. Puhumme opettajien kanssa politiikasta, maiden eroista ja yhtäläisyyksistä. Taas saa todeta, että moni asia on meillä mielettömän hyvin. Toisaalta ovatpa nämä irlantilaiset esimerkiksi maahanmuuttoa- ja työllisyysasioissa meitä parempia. Yhteisiä ongelmia löytyy nuorten syrjäytymisestä, huumeista ja ympäristökysymyksistä.   

dublin07_011.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kansainvälistyminen on kaikkialla. Etenkin eduskuntatyössä törmään alati kansainvälisiin asioihin. Valiokunnissa vertailemme muiden maiden lainsäädäntöä ja käytäntöjä, keskitymme EU-asioihin, tapaamme vieraita ulkomailta ja vierailemme itse kokousten ja tapahtumien merkeissä ulkomailla. Mitä enemmän tiedän mitä ympärillä tapahtuu, sitä varmempi olen päätöksissä.   

 

Dublin on kaupunkina viehättävän brittiläinen. Katukuvaa halkoo leveä joki, jonka reunoilla ovat kauppalaivat aikanaan lastanneet tavaroita. Kumipyörät ovatkin vallanneet kaupungin kadut, jossa joukkoliikenne takkuilee. Hintataso on hieman korkeampi kuin Suomessa. Ruoka on yhtä arvokasta ravintoloissa kuin meillä. Dublinin erikoisuus löytyy ehdottomasti pubeista - niitä löytyy joka kadun kulmasta.     

dublin07_015.jpg 

 

 

Englannin kielen huolto ei tule viikossa kuntoon. Opiskelua on siis syytä jatkaa kotioloissa. Kielten opiskelu on muuten mukavaa!


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini