Ennakkoäänestys

Share |

Maanantai 12.3.2007 klo 9.36 - Mirja


"Minä olen käynyt jo äänestämässä" - tuttu lausahdus tälle viimeiselle vaaliviikolle. Lähes miljoona suomalaista käyttää äänioikeuttaan annakkoon. Nyt on voinut äänestää postien ja kunnantalojen lisäksi ostoskeskuksissa, kirjastolla ja paikoin oppilaitoksissakin. On hyvä, että äänestämisen kynnystä madalletaan viemällä äänestyskopit luonteviin paikkoihin.

Epävarmoja, harkitsevia äänestäjiä on liikkeellä vielä vaalisunnuntainakin. Kierrän maakuntaa ristiin ja rastiin innostamassa äänestämään. Sillä vain annetut äänet lasketaan. Niiden perusteella valitaan 200 vaikuttajaa eduskuntaan. Meidän vaalipiiristä 18. Olipa äänestysprosentti mikä tahansa. Sinun, minun, naapurin, presidentin tai eläkeläisen ääni on saman arvoinen. TÄRKEÄ!

Ehdokkailla ja puolueilla on eroja. Minun teemani lienet jo lukenut näiltä kotisivuilta. Olen aamun vastaillut sähköpostitse lähetettyihin täsmäkysymyksiin. Etenkin opiskelevat lapsiperheet ovat kyselleet opintorahojen, vapaan tulon rajojen ja lasten huomioimista opintotuloissaan. Perheen ja opiskelun yhteensovittamiseksi on tehtävä parannuksia, juhlapuheiden sijaan.


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini