HYVÄÄ NAISTENPÄIVÄÄ!

Share |

Torstai 8.3.2007 klo 10.12 - Mirja


Tänään vietetään kansainvälistä NAISTENPÄIVÄÄ. Huomion keskipisteenä olevien naisten tuleekin olla sopivasti ylpeitä itsestään.

joki.jpg 

Minusta ei saa telaketjufeministiä tekemälläkään. Olen kasvanut ja syntynyt tasa-arvoiseen yhteiskuntaan, jossa mies ja nainen kunnioittavat toinen toisiaan. Kaiketi olen saanut astella pumpulisia polkuja, koska suuria ristiriitoja miesten kanssa ei ole asioista tullut.

Haluan nostaa naistenpäivän kunniaksi esiin ÄÄNIOIKEUDEN. Sen me olemme Suomessa naisina saaneet 100 vuotta sitten. Oikeuden vaikuttaa ja äänestää päätöksentekijöistä. Suuria naisvaikuttajia etsitään tänäkin vuonna, meneillään olevissa eduskuntavaaleissa.

Naiset ovat juhlansa ansainneet. Arjen vaikuttajat työtehtävissä, kodeissa ja perheissä saavat ansaitun huomion - vaikka joka päivä. 


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini